Awards Day 2011

Posted: Tue, 04/26/2011 - 13:12

Each year the law school hosts an Awards Day Luncheon to recognize students who have excelled in their academic pursuits.  This year’s luncheon was held at the home of Drs. Andrew and Jeanna Westmoreland.

 Congratulations to the following students who were honored at this year’s luncheon on April 19, 2011.

Alabama Chapter American Association for Justice (AAJ)  Serve & Protect the Public Award
Bethany G. Harrison

Alabama Defense Lawyers Association (ADLA) Award
Brandon C. Prince

Alabama Defense Lawyers Association (ADLA) Thurgood Marshall Team Outstanding Advocate Award
Nesha Q. Spencer

Alabama State Bar Bankruptcy and Commercial Law Section Award
W. Wesley Hill

Alabama State Bar Family Law Section Scholarship
Matthew T. West

American Academy of Matrimonial Lawyers Scholarship
Kyle D. LaFon

American Bankruptcy Institute Medal of Excellence
J. Patrick Warfield

American Law Institute-American Bar Association Award for Scholarship and Leadership
Jesse K. Anderson

Balch & Bingham/Harold A. Bowron, Jr. Labor and Employment Law Award
Katherine M. Garrety

BAR/BRI Bar Review Scholarship Award
Leslie A. Palmer
Brandon C. Prince

Class of 2011 Matt McLain Peer Scholarship
Catherine B. O’Quinn

Dean’s Award for Commitment to Public Interest Law and Public Service
Michelle N. Ortiz

George M. Stewart Banking Award
Kara E. Massey

Hand Arendall Award for Excellence in Appellate Advocacy
Katie M. Kimbrell
Mallory L. Schneider

Judge Paul O. Moyle Writing Award
Appellee:
Katherine M. Garrety
Appellant & Overall:
W. Wesley Hill

King, Lyons & Simmons Award
N. Stewart Hanley

M. Alan Stephens Award
John W. Robbins

Nat Bryan ABOTA (American Board of Trial Advocates) Award
Charles B. Elliott
Carrie J. Hodge
Alyson M. Hood
Megan M. Murren
Shannon C. O’Guin

National Association of Women Lawyers Award
Kristin E. Gray

Papantonio Trial Advocacy Award
Amanda L. Kistler

Richard E. and Marjorie P. Butte Book Scholarship
Ashley V. Heidger
Edward  T. Rowe

S. Pierce Award
Joshua F. Reif

Starnes Davis Florie (Parham H. Williams)
Freshman Competition Award

Winning Team:
Rory M. McKean
Cline D. Thompson

Runner-up Team:
R. Andrew Jones
John W. Naramore

Stone/Parker Award
R. Larry Fantroy, Jr.

William J. Peeler Advanced Trial Advocacy Award
Kenneth W. Peterson

Women’s Section of the Birmingham Bar Award
Kisha L. Cheeks
Brittany N. Waggener